+36 20 231 28 80

Hivatalos forgalmazója

Mit tehetünk ha már aludni sem tudunk a pollen allergiától?

Tüsszögés, könnyező szem és bedugult orr jelezheti a pollenallergiát, amely jellemzően inkább kint tartózkodva okoz problémát, de érdemes lehet bent is figyelni rá, hiszen szellőztetéskor vagy a ruhánkra, hajunkra tapadva a lakásba is jelentősebb mennyiségben bejuthatnak a pollenek. A benti levegő pollenmentesítésében a helyiség levegőjének víztartalmából pozitív hidrogénionokat és negatív oxidionokat felszabadító légtisztító berendezés segít a pollenallergiában szenvedőknek.


A pollenallergiás szezon a tavaszi hónapokban veszi kezdetét a mogyoró és az éger virágporának szórásával, amit a nyír, a kőris, a fűz és a platán, valamint a pázsitfűfélék, ősszel pedig a parlagfű pollenjei követnek. A pollenallergia egy túlérzékenységi reakciót jelent: ezek az anyagok egyébként ártalmatlanok lennének, de az allergiások szervezete idegenként ismeri fel őket, és ellenanyagokat (antitesteket) kezd el termelni ellenük – ez váltja ki végül a fent említett tüneteket.

Ha valaki pollenallergiával küzd, megpróbálkozhat számos apró praktikával: az említett növények virágzásának idején elkezdhetünk kevesebb időt a szabadban tölteni, napközben pedig zárva tartjuk az ablakokat és csak kora hajnalban, illetve késő éjszaka szellőztetünk. A gyakori, nedves törlőkendővel végzett portörlés, a ruhák naponta történő váltása, az ágynemű minél gyakrabban történő cseréje és a szintén naponta történő hajmosás szintén segíthetnek valamennyit a tünetek mérséklésében, amit a panaszok további enyhítésére szolgáló gyógyszerszedéssel is ki lehet egészíteni a kritikus időszakokban.

Egy további segítség a pollenallergiával szemben: a Plasmacluster technológia

További lehetőséget jelent a tünetek enyhítésére, illetve megszüntetésére a modern beltéri légtisztító eszközök alkalmazása: a Sharp Plasmacluster technológiával működő eszközei a helyiségek levegőjének víztartalmából pozitív (hidrogénion, H+) és negatív (oxidion, O2-) ionokat szabadítanak fel, amelyeket aztán visszajuttatnak a légtérbe. A pozitív és negatív töltésű ionok vízmolekulákkal körülvett csoportokba tömörülnek a mikroszkopikus méretű pollenek körül, amit nagyfokú reakcióképességgel jellemezhető hidroxilgyökök (OH) létrejötte követ. A hidroxilgyökök megkötik a pollenek fehérjéinek hidrogénatomjait, az allergizáló hatású pollenek pedig ennek hatására inaktiválódnak, a hidroxilgyökök ugyanis szétroncsolják az allergének immunglobulin E – IgE antitest – kötőhelyeit. Ezek a kötőhelyek azok a pontok, ahol az immunrendszer védekező molekulái a szervezetbe jutó pollenekhez kötődnek, allergiás reakciót okozva ezzel.

„A penészgombák mellett a kültéri allergéneket is érdemes kiemelni, mint az allergiás tünetek fő kiváltóit, hiszen ezek a lakásba is bejuthatnak, és például a parlagfűszezonban hosszú heteken át tartó tüsszögést, orrfolyást, könnyezést okozhatnak. A kültéri pollenek allergiakiváltó hatása erősebb, mint a penészgombafajtáké: az allergia ilyenkor csak az adott növényfaj virágzásának idejére korlátozódik, a penészgombák esetében pedig enyhébben ugyan, de egész évben jelen lehet. Ha a lakásban penészgomba is van, akkor a gombafajok és a pollenek allergiás tüneteket okozó hatása összeadódhat” – mondja prof. dr. Nékám Kristóf, allergológus és klinikai immunológus szakember. „Allergiás tünetek jelentkezése esetén mindenképp érdemes semlegesíteni ezeket az allergéneket, és erre – a rendszeres takarítással, ruha- és ágyneműcserével, valamint a napi hajmosással kiegészítve – az allergének immunglobulin E kötőhelyeit roncsoló beltéri légtisztítók jelenthetik az egyik megoldást.”

A klímaváltozással együtt az allergiás tünetek is súlyosbodhatnak

„Légtisztító berendezést abban az esetben is érdemes lehet beszerezni, ha forgalmas főút mellett lakunk, hiszen ilyenkor az ablakon beáramló levegő folyamatosan szennyezettebb lesz a kívánatosnál. A pollenek szempontjából pedig a klímaváltozást érdemes még kiemelni, hiszen a hosszabb enyhe időszakok következtében a pollenszezonok is meghosszabbodhatnak, ráadásul új növényfajok is megjelentek hazánkban” – mondja a Budai Allergiaközpontban is dolgozó szakember. A központ blogján nyilatkozó másik allergológus szakember, dr. Balogh Katalin ehhez azt is hozzáteszi http://allergiakozpont.blog.hu/2017/10/27/tobb_a_nyirfapollen_allergias_es_egyre_durvabbak_a_tuneteik: „Minden allergiás érzi a klímaváltozás kedvezőtlen hatásait. Évekkel ezelőtt még jól megfigyelhető volt, ahogyan sorra jelentek meg először a mogyoró-, az éger-, majd a fűz- és a nyírfapollenre allergiások a rendelőben. Az utóbbi években azonban az időjárás fokozatos felmelegedése elmaradt, a tavasz szinte napok alatt robban be. A hirtelen jött jó idő miatt az összes kora tavaszi allergén szinte egy időben indul virágzásnak, emiatt a pollenkoncentráció nagyon magas ebben az időszakban.”


«Vissza