+36 20 231 28 80

Hivatalos forgalmazója

Így hatástalanítja az asztmát kiváltó allergéneket a légtisztító berendezés

Az asztmás betegek egy jelentős részénél – több mint kétharmaduknál – az allergének is szerepet játszanak a betegség kialakulásában, ezért sokat segíthet a tünetek enyhítésében, ha a beltéri levegőben – akár otthon, akár a munkahelyen – a különféle allergének koncentrációját is a minimálisra próbáljuk csökkenteni.

Az asztma egy rohamokban jelentkező, légzési nehezítettséget okozó kórkép, amely a légutak gyulladását, illetve a különböző külső ingerekre – például a levegőben található pollenekre, gombaspórákra vagy a különféle állati eredetű anyagokra – adott allergiás reakciókat követő légúti szűkület miatt alakul ki.

Az asztma kezelésére – a betegség típusától és súlyosságától függően – sokféle gyógyszeres kezelés létezik, melyek célja elsősorban a hörgőgörcs és a gyulladások megszüntetése: az allergia által kiváltott asztma esetében például olyan gyógyszereket kap az érintett, amelyek csökkentik a szervezet allergénekkel szembeni érzékenységét, megakadályozva ezzel az allergénekre adott, légúti szűkülethez vezető válaszreakciókat.

Az asztmás betegek egy jelentős részénél az allergének okozzák a tüneteket

Az allergiás eredetű asztma tüneteinek enyhítésében a megfelelő minőségű beltéri levegőnek is fontos szerep jut: az asztmás betegek több mint kétharmada allergiás, az ő közérzetük szempontjából így alapvető fontosságú, hogy minél kevesebb allergén anyagot lélegezzek be.

A beltéri levegő allergén anyagoktól történő mentesítésére megfelelő megoldást biztosíthat a légtisztító eszközök alkalmazása: ezekkel az eszközökkel – akár az otthonunkban, akár az irodánkban – gondoskodhatunk arról, hogy a belélegzett levegőben a lehető legkevesebb allergén forduljon elő.

„A beltéri légtisztítók kiemelt fontosságúak az egészség szempontjából, a legtöbben ugyanis az életük idejének körülbelül 80-90 százalékát belterekben töltik. A különféle allergéneknek emiatt rendkívül sok idő jut arra, hogy az arra érzékenyekben allergiás reakciókat vagy például az ennek következtében kialakuló asztmát váltsanak ki. Az allergének közül elsősorban talán a penészgombákat érdemes kiemelni, ezek ugyanis gyakran úgy vannak jelen a lakásokban, hogy az ott élők semmit nem vesznek észre belőlük. A penészgombák által kiváltott tünetek – például a folyamatos orrdugulás vagy köhögés – csak viszonylag hosszú idő után alakulnak ki, és gyakran csak a beltéri levegő aerobiológiai vizsgálatával deríthető ki, hogy a problémákat penészgombák okozzák. A különféle allergének közül kiemelendő még a kutya- és a macskaszőr, illetve azok a kültéri allergének, amelyek például szellőztetéskor jutnak a lakásunkba” – mondja az allergológus és klinikai immunológus szakember.

Hogyan hatástalanítja a Sharp légtisztító berendezés az allergéneket?

Amennyiben igazolódik a penészgombák vagy más allergének beltéri levegőben való jelenléte, akkor érdemes beszereznünk egy beltéri légtisztítót. Ajánlott olyan eszközt keresnünk, amelynek allergénmentesítő hatását tudományos vizsgálatok http://www.sharp-world.com/pci/en/certified/index.html is alátámasztják: ilyen az úgynevezett Plasmacluster technológia, amelynek lényege, hogy az eszköz – egy negatív töltésű katód és egy pozitív töltésű anód által létrehozott plazmakisülések segítségével – a helyiség levegőjének víztartalmából pozitív (hidrogénion, H+) és negatív (oxidion, O2-) ionokat szabadít fel, amelyeket aztán visszajuttat a légtérbe és a levegőben keringő allergének, vírusok, baktériumok és spórák semlegesítésére használ fel.

A levegőbe kerülő pozitív és negatív töltésű ionok vízmolekulákkal körülvett csoportokba tömörülnek a mikroszkopikus méretű allergének, vírusok, baktériumok és spórák körül (ezek az úgynevezett ioncluster-ek). Ekkor egy kémiai reakció megy végbe: a pozitív töltésű hidrogénionok reakcióba lépnek a negatív töltésű oxidionokkal, amelynek eredményeként nagyfokú reakcióképességgel jellemezhető (reaktív) hidroxilgyökök (OH) jönnek létre, amelyek – annak érdekében, hogy stabillá váljanak – megkötik az allergének, vírusok, baktériumok és spórák fehérjéinek hidrogénatomjait (vízmolekulákká alakulva ezzel), inaktívvá téve az asztmát, allergiát vagy fertőzéseket kiváltó részecskéket.

Az inaktivitás annak köszönhető, hogy a hidroxilgyökök szétroncsolják az allergének immunglobulin E – IgE antitest – kötőhelyeit, vagyis azokat a pontokat, ahol az immunrendszerünk védekező molekulái a szervezetbe jutó allergénekhez kötődnek, allergiás reakciót váltva ki ezzel.

„Az allergének IgE kötőhelyeit roncsoló mechanizmus alapján működő légtisztítók elsősorban leginkább az allergiás betegségekkel szemben lehetnek hatékonyak, így az allergiás eredetű asztma tüneteinek enyhítésében is sokat segíthetnek” – teszi hozzá az allergológus és klinikai immunológus szakember.

A hatékonyságot igazoló tudományos vizsgálatok eredményei

A Plasmacluster technológiával működő légtisztító berendezések allergénekkel szembeni hatékonyságát több tudományos vizsgálat is alátámasztotta.

A Hiroshima Egyetemen végzett kutatás eredményei http://www.sharp-world.com/pci/common/img/certified/pdf/allergens_02.pdf alapján a légtisztító berendezés hatékonyan – nagyjából 76%-kal – csökkentette az Aspergillus fumigatus nevű gombafaj Asp f1 nevű allergénjének mennyiségét a Plasmacluster nélküli technológiával végzett légtisztítással összehasonlítva.

A szintén japán Osaka City University Medical School kutatói egy másik vizsgálatukban mindezek mellett azt találták http://www.sharp-world.com/pci/common/img/certified/pdf/allergens_01.pdf, hogy a Plasmacluster technológia – a fentebb ismertetett mechanizmuson keresztül – rendkívül hatékonyan akadályozza az immunrendszer imént már említett immunglobulin E antitestjeinek atka allergénekhez – a porban található elhalt atkákhoz, illetve az atkák ürülékéhez – történő kötődését.

A fenti vizsgálatok eredményei alapján elmondható, hogy a fenti elven működő légtisztító berendezés alkalmazása beltéri tartózkodás során jelentősen hozzájárulhat az asztma tüneteinek csökkentéséhez, főként azoknál, akiknél az betegség allergén eredetű formája van jelen.


«Vissza